Anadolu Selçuklu Mimarisi

Fransız Gotik Mimarisi İtalyan Barok Mimarisi Osmanlı Mimarisi

İTALYAN BAROK MİMARİSİ 

 

Versailles Sarayı

Barok döneminde Paris’in kraliyet gücünü temsil eden Versailles Sarayı her prensin örnek aldığı bir yapı olarak göze çarpar.Barok devri yapıları prenslerin sahip oldukları kudreti gösterirler. Prenslerin bu yüzden malikanelerine verdikleri önem ve onlara harcadıkları para muazzamdı. Aynı zamanda bu dönemin binaları yaratıcının sanatsal gücünün ve mimari anlayışının da bir göstergesiydi.Bu dönemde sanat doğayı taklit etme değil, aksine onu biçimlendirme olarak anlaşılmıştır.Bu dönemde yapılan barok sarayları, fıskiyeli havuzları, görkemli heykelleri, bahçeleri, süslü ve muazzam salonları, duvar işlemeleri, tanrı ve mitoloji konulu resimleri bu dönemin mimarisinde yer alan temel unsurlardı. Bu dönemin şaşaalı görünüşü Barok mimarisinde kendini net olarak belli eder.

 ViyanaPotsdamDresdenWürzburgSalzburg gelişmelerini bu dönemin rejimlerine borçludur. Parklar içine kurulan görkemli  prenslerinin mutlakiyetçi şatolara halkın değil girmesi yaklaşması bile yasaktı. Kim saraya dahil değilse tebaa(kul) sayılıyordu. Bu göz kamaştırıcı ve süslü yapılar bu dönemden başka hiçbir dönemde bu kadar zerafete ve görkeme sahip olmamıştır.

Bu dönem mimar ve yapıları şöyledir: Carlo MadernoFrancesco BorrominiGian Lorenzo BerniniPalazzo Barberini, Roma; 1625-1633. Francesco BorrominiSan Carlo alle Quattro Fontane,Roma; 1634-1667 Baldassare LonghenaPalazzo Pesaro ,Venedig; 1650Louis Le VauCharles LebrunJules Hardouin-Mansart: Versailles SarayıVersailles; 1678-1684 Salomon de Brosse:Palais du Luxembourg , Paris; 1621-1662 Jules Hardouin-MansartDôme des Invalides , Paris; 1676-1706 Elias HollAugsburger Rathaus; 1615-1620 Johann Lucas von HildebrandtBelvedere Sarayı, Viyana

 

 

 

© 2011 Byaz.eu | Tüm Hakları Saklıdır.

Hakkımızda| Referanslar | iletişim